Ostatnie odkrycie dzikiego wysypiska śmieci wzdłuż rzeki Dłubni na ulicy Wańkowicza stanowi szokujący przypadek dla nas wszystkich, szczególnie dla mnie, osoby głęboko zaangażowanej w ochronę tego cennego dla Krakowa miejsca. Jako inicjator akcji „Czysta Dłubnia”, nie mogłem uwierzyć własnym oczom, gdy zobaczyłem zdjęcia opublikowane na stronie „Nowa Huta w telefonie” na Facebooku.
Na wstępie chciałbym serdecznie podziękować mieszkańcom i autorowi strony za ich czujność i odpowiedzialność społeczną. To dzięki ich szybkiej reakcji i powiadomieniu odpowiednich służb, do końca marca planowane jest uprzątnięcie tego skandalicznego miejsca.
Sam osobiście udałem się, aby zobaczyć to na własne oczy. I rzeczywiście, stan ten przekroczył moje najgorsze obawy. Widok odpadów domowych, metalowych beczek z substancjami ropopochodnymi oraz plastikowych karnistrów był przytłaczający. Nie pamiętam, aby od czasu pierwszej akcji sprzątania Dłubni w 2016 roku, natknąć się na tak masowe zanieczyszczenie.
![](https://marcinpawlik.eu/wp-content/uploads/2024/03/smietnisko-dziekiw-wysypisko-wankowicza-1024x582.jpg)
Niestety, koszty usunięcia takich wysypisk ponosimy wszyscy – mieszkańcy Krakowa.
Kluczową rolę w ochronie Dłubni odgrywa społeczny monitoring. Musimy działać, nie czekając na interwencję Straży Miejskiej, MPO Kraków czy Zarządu Zieleni Miejskiej. Jesteśmy pierwszą linią obrony naszej rzeki. Jeśli zauważysz coś niepokojącego – reaguj natychmiast. Informuj odpowiednie służby, nie zakładając, że ktoś inny podejmie działanie.
O wysypisku w Kronice Krakowskiej: https://krakow.tvp.pl/76274916/kronika-05032024-2130
Zapraszam wszystkich mieszkańców do wspólnego monitorowania brzegów Dłubni. Niech nasze spacery służą nie tylko rekreacji, ale i ochronie tego miejsca. Dołącz do nas już 7 kwietnia na 13. Akcję Sprzątania „Czysta Dłubnia” organizowaną przez Fundację Ecotravel. Szczegóły wydarzenia znajdziecie wkrótce na naszej stronie.
Razem możemy więcej. Działajmy zgodnie z zasadą: widzisz – dzwoń, znajdujesz – informuj. Tylko wspólnymi siłami możemy zapewnić, że Dłubnia pozostanie czysta dla przyszłych pokoleń.
Gdzie zgłosić dzikie wysypisko?
- Straż Miejska Miasta Krakowa: tel. 986 lub +48 12 411 00 45;
- MPO Kraków: tel. +48 12 64 62 361; interwencje24h@mpo.krakow.pl lub formularz.